Jak se zbavit holubů

hroty_proti_holubm_20160222_1570927527

Existuje mnoho způsobů, jak vyhnat holuby z budov, balkónů, parapetů a jiných míst. Jednotlivá řešení se však velmi liší účinností, cenou či vedlejšími efekty. Některá jsou trvalá, jiná je nutné pravidelně obnovovat.

Svépomocí vyrobené přípravky

Holuby můžete zkusit odstrašit v domácnosti běžně dostupnými předměty. Například navázaná CD na provázku je odrazují svými odlesky při pohybu ve větru. Podobně působí barevné papírové větrníky, které při větru holuby odhánějí svým pohybem. Holubi si na ně ovšem rychle zvyknou a přestanou jim vadit.

Říká se, že holuby může odradit také nasypání ostrého koření na inkriminované místo, například pepře.

Fungovat údajně mohou také rolničky na provázku, které holuby odradí svým zvoněním, opět to funguje pouze do doby, než si na ně holubi zvyknou.

Tato opatření mohou fungovat pouze v místech, která nejsou holuby těžce okupována. Jejich výhodou je bezesporu nízká pořizovací cena. Uvedené způsoby ale nefungují stoprocentně ani dlouhodobě a také vyžadují buď vítr anebo pravidelné obnovování (koření).

 Originální přípravky

Na trhu existuje celá řada přípravků, které jsou originálně určené k odpuzení holubů, nebo fyzické zábraně jejich usedání či nalétání.

Makety dravců

Jedním z opatření je instalace makety havrana, ze kterého mají holubi respekt. Někdy se používá též maketa letícího dravce, která může být rozpohybována větrem.

Výhodou tohoto řešení je především jednoduchá instalace. Nevýhoda spočívá hlavně v dočasnosti tohoto řešení. Holubi se brzy naučí rozpoznat, že se jedná o maketu. Tuto dobu lze prodloužit jejím častým přemísťováním, nicméně ani to zpravidla nepostačí věčně, především na více okupovaných místech.

Chemické prostředky

Holuby je možné zahnat pachovými odpuzovači, nejčastěji ve formě spreje. Ty se aplikují přímo na inkriminované místo, které pak těmto ptákům zapáchá, a proto raději letí jinam.

Naproti tomu gelové odpuzovače se prodávají v kartuších a fungují tak, že bezbarvý gel je aplikován na místo dosedu holubů, což je pro ně nepříjemné na dotek, a tak raději volí jiná místa.

Výhodou, především u pachových odpuzovačů, je že jsou vizuálně neviditelné. Nevýhodou u všech těchto produktů je nutnost častého opakování jejich aplikace, aby byla zachována funkčnost, protože zápach vyvane a gel se zanáší nečistotami.

Zvukové plašiče

Vizuálně nerušivé jsou také zvukové plašičky. Ty fungují tak, že napodobují zvuky dravců, čímž plaší holuby. Z důvodu jejich hlučnosti ale není vhodné je instalovat v blízkosti obytných budov.

Naproti tomu ultrazvukové plašiče lze podle výrobců instalovat i v rámci obytných prostor, protože jejich zvuk je pro většinu lidí neslyšitelný, ale holubům je nepříjemný a odhání je. Někteří lidé však mohou tyto nepříjemné zvuky slyšet, stejně jako je slyší domácí mazlíčci, pro které to také není příjemné.

Oba tyto plašiče lze jednoduše nainstalovat a nezabírají mnoho prostoru. Bohužel si holubi rychle zvyknou a plašiče přestanou být účinné.

 

Hroty proti holubům

Hroty proti holubům se většinou lepí transparentním silikonem přímo na plochu, kam holubi dosedají. Používají se především na užší plochy, jako jsou parapety, zábradlí, okapy, hrany střech a podobně.  Jedná se o nejvhodnější a jediné trvalé řešení vhodné i pro těžce okupovaná místa, neboť holubům fyzicky brání usednout na dané místo. Na silně zatížená místa jsou vhodnější hrotové zábrany, které mají  minimálně 80 bodců na běžný metr - například čtyřřadé nebo  pětiřadé hroty proti holubům.

Nevýhodou je lokální účinnost a snížená využitelnost plochy (na takto ošetřený parapet si těžko postavíte květináč). Naproti tomu výhodou je nejvyšší možná účinnost tohoto řešení a také mnohaletá životnost v řádu desítek let.

Sítě proti holubům

Sítě proti holubům jsou vhodné především k ochraně částečně uzavřených prostor, jako jsou balkony, lodžie, světlíky, dvorky apod. Vytváří bariéru, které je pro holuby zcela neproniknutelná. Může být namontována na karabinkách aby ji v případě potřeby bylo možné jednoduše odepnout.

Nevýhodou je náročnější montáž sítě. Na druhou stranu se jedná o jedinou možnost jak zaručeně zabránit holubům vniknout do určitého prostoru. V případě použití kvalitní UV odolné sítě, vhodného spojovacího materiálu a řádně odvedené práce se jedná o velice dlouhodobé řešení.